Peru maga az élő történelem. Kevés olyan hely van a Földön, mely olyan múlttal büszkélkedhet, mint ez a dél-amerikai ország. Az ősi korok emlékei viszonylag jó állapotban maradtak fenn, így az utazók megcsodálhatják az inka fővárost Cuzcot, Machu Pichu fenséges romjait vagy éppen a spanyol hódítók korának építészeti remekműveit. Ezek önmagukban is elegendőek lennének ahhoz, hogy turisták ezreit vonzzák az országba, de mindez ráadásul varázslatos tájakkal és egyedülálló élővilággal egészül ki, ezzel a világ egyik legizgalmasabb desztinációjává téve Perut. Az Andok itt a legcsodálatosabb, óriási szurdokok, csodás tavak várják a turistákat. A helyi indiánok őseik hagyománya szerint élnek, kultúrájukat megőrizték, így az ide érkező egy élő néprajzi múzeumba toppan be. Az Amazonas-medencéje foglalja el az ország területének másik felét. Az esőerdők a világ egyik legváltozatosabb flóráját és faunáját rejtik magukban, sehol máshol a világon előforduló fajokkal ismerkedhetünk meg itt. Ha van rá módunk, látogassunk el a partmenti vidékre is, hiszen a sivatagok, homokdűnék, halászfalvak teszik teljessé a Peruról kialakult képet.
Országnév: Peru
Népesség: 27 012 899 fő
Kiterjedés: 1 285 220 km2
Főváros: Lima
Lakosság: indián (54%), mesztic (32%), fehér
Hivatalos nyelv: spanyol, kecsua
Vallás: római katolikus (75 %), törzsi vallású (23 %).
Időeltolódás: -6 óra
Pénznem: Új sol. 1 PEN = 100 centimo. Nemzetközi hitelkártyák és utazási csekkek Limában széles körben, az ország többi részén korlátozottan elfogadottak. A belföldi és külföldi fizetőeszközök be- és kivitele nem korlátozott.
Vízum: Az útlevélnek a beutazás napján érvényesnek kell lennie.
Egészségügyi előírások: Sárgaláz elleni oltás kötelező. Lehetőleg ne fogyasszanak mosatlan gyümölcsöt! Csapvíz fogyasztása tilos.
Időjárás, éghajlat: Limában nagyon kevés a csapadék, télen (április- szeptember) kb.18 C, nyáron (december- március) kb. 24 C van. A hegyekben éjjel lemehet a hőmérséklet 0 C-ra, nappal kb. 25 C az átlaghőmérséklet. Esős időszak novembertől márciusig.
Elektromosság: 220 V
Étkezés
A perui ízek nagyszerűek és igen változatosak, attól függően, hogy éppen merre járunk. A tengerparton a tenger gyümölcseit készítik remekül, az Andok fennsíkjain pedig az inka sülteket érdemes megkóstolni. Ne hagyjuk ki a habos, frissen facsart jugo-kat, melyek olyan egzotikus gyümölcsökből készülnek, mint a mango, papaya, ananász. A sajtos-avokádós szendvics egyszerű, de fenséges csemege. Nemzeti étel a sült tengeri malac, melyet inkább az éttremekben ajánlott megkóstolni, semmint az utcai árusoknál, csakúgy, mint az ezerféle kukoricából készült italukat, a chicat.
Közlekedés
A nagy távolságok miatt a legkényelmesebb a belföldi légi járatokat igénybe venni. Ha ennél olcsóbban szeretnénk közlekedni, válasszuk a távolsági buszokat, melyek olcsók, sűrűn járnak és viszonylag kényelmesek. A vonatok a tengerpartot kötik össze a fennsíkokkal kelet-nyugati és észak-déli irányban. A városi közlekedés egy európai számára kissé kaotikusnak tűnhet. A buszok rendkívül zsúfoltak, a taxi kényelmesebb, ára pedig a sofőrrel megbeszélt alkutól függ.
Öltözködés
Október és május közötti intervallumra könnyű ruhadarabokat, valamint egy-két melegebb pulóvert ajánlott csomagolni. A túrák alkalmával kényelmes cipő- és ruhaviseletet ajánlunk.
Történelem
Peru legrégebbi települése - a Pikimachay barlang - Kr.e. 12 000-ből származik. Kr.e. 300 körül a Chavín törzs megmagyarázhatatlan módon eltűnt, de évszázadokon keresztül más olyan kultúrák váltak helyi jelentőségűvé, mint a Salinar, a Nazca, a Paracas Necropolis és a Wari (Huari). A 15. század elejére az Inka birodalom az ország nagy részét meghódította, és kiterjesztette hatalmát Kolumbiába és Chilébe is. 1526-28 között a spanyol hódító, Francisco Pizarro felfedezte Peru tengerparti térségeit, és elkábította az Inka birodalom gazdagsága. Spanyolországba visszatérvén pénzt szerzett és katonákat toborzott egy másik expedícióhoz. Visszatérvén, 1533-ban bevonult a Cajamarca városba, Észak-Peruba, elfogta, megsarcolta és kivégezte az inka uralkodót, Atahualpat. Pizarro ezután 1535-ben megalapította a limai fővárost, de nyolc évvel később meggyilkolták. Az utolsó inka vezér Manco Inca felkelése szégyenletes véget ért 1572-s lefejezésével. A következő 200 év békésnek bizonyult, ahol Lima vált az Andok legjelentősebb politikai, gazdasági központjává. Azonban a gyarmatosítók által kizsákmányolt indiánok elkeseredése 1780-ban felkeléssel ért véget az önálló inka uralkodó II. Tupac Amaru vezetésével. A felkelés rövid életű volt, a vezetők többségét elfogták és kivégezték. Peru továbbra is lojális maradt Spanyolországhoz 1824-ig, amikor az országot két kívülálló felszabadította: a venezuelai Simón Bolivár és az argentin José de San Martin. 1866-ban Peru rövid háborút vívott Spanyolországgal, de vereséget szenvedett Chile ellen a Csendes-óceáni Háborúban (1879-83), amely az északi Atacama Sivatagban a termékeny salétrom mezők elvesztését jelentette. Peru háborúba keveredett Equadórral, az 1941-ben kitört határvita miatt. A Kuba által inspirált Nemzeti Felszabadítási Hadsereg gerilla felkelése 1965-ben sikertelennek bizonyult, de a maoista Fénylő Ösvény (Sendero Luminoso) gerillák által előidézett országos felkeléssorozat politikai instabilitást eredményezett az 1980-as években. Egy másik gerilla csoport - a Tupac Amaru Forradalmi Mozgalom (MRTA) - is előtérbe került ebben az időszakban. Alberto Fujimori 1990-es elnöki győzelmet aratott a perui író, Mario Vargas Llosa ellenében. 1992-ben az MRTA és Sendero Luminoso vezetők sikeres elfogása azt a reményt keltik, hogy a béke tartós lehet. Sajnos jelenleg is - az Equadorral régóta tartó határviták miatt - külföldi megfigyelők ügyelik a problémás területet. A belső stabilitás fő fenyegetése a munkanélküliség és a szegénység maradt, Peru gyorsan növekvő gazdagsága ellenére. Fujimori elnök újból megválasztásra került 1995 áprilisában, jelentős mértékben felülmúlva a korábbi ENSZ főtitkárt, Javier Perez de Cuellart.
Vásárlás
Egyediek és szépek a helyi készítésű színes szőttesek, kerámiák, ötvös munkák. Jellegzetes népi iparművészeti tárgyuk néhány hangszer, például a pánsíp. A helyi piacokon, a hegy és völgylakók között sok helyen még ma is pénz nélküli árucsere folyik.
Ünnepek, rendezvények
Függetlenség Napja Július 28.
A peruiak nagyon vallásosak, az összes jelentős római katolikus ünnepet megünneplik. Az ünnepek rendkívül látványosak, különösen az indiánok körében, akik általában ilyenkor tartják különböző mezőgazdasági ünnepeiket is. A legnagyobb ünnepek: a karnevál, az Inti Raymi, a leglátványosabb inka fesztivál, a Felszabadulás Napja, Mindenszentek és a Puno Fesztivál.
Sportolási lehetőségek
Május és szeptember között, a száraz évszakban az Andok várja a túrázás és a hegymászás szerelmeseit. A legnépszerűbb útvonal a Cuzcotól nem messze húzódó ún. inca-trail, mely 33 kilométer hosszú, három napos, meglehetősen kemény túra. Felszereléseket és túravezetőket méltányos áron bérelhetünk. A még keményebb terepre vágyók az ország legmagasabb pontján, a Limától északra fekvő Huascara hegyen hódolhatnak szenvedélyüknek.
A dzsungeltúrák Iquitos városból indulnak. Itt szerezhetjük be a túrához elengedhetetlenül szükséges felszereléseket is.
Cuzcotól nem messze a Rio Urubambán a rafting szerelmesei találnak remek evező helyeket. A tengerparton különböző vizisportokat űzhetünk januártól márciusig.
Főbb látnivalók
- Lima
Lima, Peru fővárosa meglehetősen zsúfolt, kissé kaotikus és az idő is elég barátságtalan az év nagy részében. A város felett többnyire szürke ködfátyol ül, de a főtér szép, rendezett, az óceánparti Miraflores-negyed pedig a ködben is igazán sejtelmes. Néhány igen érdekes látnivalót is találhatunk Limában, ami miatt feltétlenül fel kell keresnünk a várost. Ezek közül is kiemelkedik a Museo de Oro del Peru, amely arany-, ezüst- és kőkincseiről, és a Museo Nacional de Antropologia y Arquelogia, amely a történelem előtti időszak kincseiről híres.
- Bellastas-szigetek
Pisco-ból indulva, egy csendes-óceáni rövid hajókázást követően temérdek fókával, pingvinnel, pelikánnal találkozhatunk -- természetes környezetükben, a 'Kis Galapagosznak' is nevezett szigeteken.
- Nasca-vonalak
Négyszemélyes kisrepülővel szállhatunk a különféle alakzatok (madár, pók, asztronatuta stb.) fölé s találgathatjuk, hogyan is kerültek vajon ide ezek az évszázados, rejtélyes figurák. Máig csupán hippotézisekkel találkozhatunk, pontos válasz egyelőre nincs a kérdésre.
- Arequipa
Arequipa a 'fehér város', Peru egyik legszebb települése. Csodálatos hegyek, vulkánok (El Misty) ölelik körül. A hegyek köveiből épített épületek ragyogása miatt kapta a fenti becenevet. A színes Convento de Santa Catalina a legszebb középkori épület az országban. A várostól nem messze található a világ egyik legmélyebb kanyonja, a Colca-kanyon, ahol -ha türelmesen várunk--hatalmas kondorkeselyűk röptében gyönyörködhetünk.
- Titicaca tó
A Titicaca tó a Föld legmagasabban fekvő, hajózható tava. Érdekes hajókirándulást tehetünk Puno kikötőjéből indulva az egyedülálló Úszó-szigetekre, vagy akár a bolíviai oldalra is átruccanhatunk innnen a hangulatos Copacabana-beach-re, egy ízletesTrucha a la planchara (grillezett pisztráng).
- Cusco
Ez a mesésen hangulatos város Dél-Amerika régészeti központja, a világ egyik legrégebben lakott települése. Hosszú ideig az Inka Birodalom központja volt, ami a város hangulatán még ma is érződik. A székesegyház és a La Merced templom a spanyol építészet gyöngyszemei. Érdemes megnézni a valaha arannyal borított Coricancha romokat. A Régészeti Múzeum az itt fellelt emlékeket mutatja be. Cusco-ból elindulva bejárhatjuk a Szent-völgyet (Pisac, Chincero, Urubamba) és a környező inka romokat.
- Machu Pichu
Cuscotól nyugatra találjuk Machu Pichu világhírű romjait. Az inkák elveszett városáról nehéz bármit is írni, ezt látni, a hely szellemét érezni kell!
További érdekességek és hasznos információk:
Peru - Útikritika
Iquitos - Útikritika
Machu Picchu - Útikritika
Lima - Útikritika
Cusco - Útikritika