Belgium a művészetek, a csokoládé és a sör országa. Legfőbb jellemzője a kulturális sokszínűség és a nyitott szellemiség, ami alapvetően katolikus mivoltában különbözik a szomszédos Hollandia szabadosságától. Ha Brabantról vagy Brüsszelről, Liége-ről vagy Flandriáról esik szó, nyomban eleven képek rajzanak előttünk: bonboniérekre emlékeztető piacterek, dús legelők kövér szarvasmarhákkal, vörös téglás tornyok, katonatemetők, rozsdás kapuzatú palotákban működő gyárak - afféle ipartörténeti múzeumok. Az Ardennek és az Északi-tenger partja között elterülő táj, a Charleroi szénvidéke és a Londonra emlékeztető Antwerpen messzemenően megőrizte egyéni arculatát. Különlegessége, hogy egy négyzetcentiméteren több építészeti emléke, történelme, művészeti alkotása van, mint a nála sokkal nagyobb területű szomszédos államoknak. Az ország egyik felét a flamandok, a másik felét vallonok lakják.
Országnév: Belga Királyság
Népesség: 10 241 500 fő
Kiterjedés: 30 510 km2
Főváros: Brüsszel
Lakosság: flamand (58%), vallon (31%), egyéb (11%)
Hivatalos nyelv: holland, francia, német
Vallás: római katolikus
Időeltolódás: nincs
Pénznem: EURO. 1 EUR = 100 cent. A nemzetközi hitelkártyák hotelekben, éttermekben és az üzletekben általában elfogadottak. A belföldi és külföldi fizetőeszközök be- és kivitele nem korlátozott.
Vízum: vízum nem szükséges. Az útlevélnek a hazautazástól számított további 3 hónapig érvényesnek kell lennie.
Egészségügyi előírások: kötelező védőoltás nincs. A nem tartósított húsáruk bevitele tilos.
Időjárás: mérsékelt övi.
Étkezés: Az igazi francia konyha belga. A húsok és a tengeri halak adják a hagyományos ételek alapanyagait, konyhaművészetében erős német hatás is érződik. Az étkezéseket fejedelmi sörökkel és csokoládékkal koronázzák.
Elektromosság: 220V
Közlekedés:
A Budapestről induló járatok Brüsszelbe érkeznek. Vonattal Európa szinte minden nagyvárosából megközelíthető.
A szállások borsos árát remekül kompenzálja az olcsó, kényelmes és gyors belga tömegközlekedés. A legnagyobb szerepet a vonatok játsszák, Intercity, régiók közötti és helyi járatok szállítják az utasokat. A nagy városokban nagyon jól kiépített busz-, metró- és villamos- közlekedés van. Nagyon közkedvelt és jól kiépített a kerékpárút hálózat, országszerte lehet kerékpárt bérelni.
Történelem:
Belgium szomszédai, Franciaország, Németország és Anglia (az Északi-tengeren keresztül) hosszú időn át részesítették előnyben Belgiumot az egymás elleni háborúskodás színhelyeként. A német törzsek által meghódított, a 7. évszázadban átkeresztelt, és a Frank Birodalom alatt 1100-ben kihasított Belgium a 14. évszázadban a francia Burgundi Herceg alatti prosperitás és művészeti kibontakozás aranykorát élvezte. Az angol versenytársak és egy eliszaposodott folyó miatt Brugge hanyatlásával Antwerpen vált Európa legnagyobb kikötőjévé.
Az aranykor a 15. évszázad közepén kezdett elhalványodni, amikor az Alföldi Országokat (a jelenlegi Belgium, Hollandia és Luxemburg) meghódította Spanyolország, hosszan tartó harcot kiváltva a katolikus vallással szemben. A spanyol - fanatikus katolikus - II. Fülöp az Inkvizíciót küldte el a katolicizmus kierőszakolására. Sok ezer polgárt börtönöztek be vagy végeztek ki, mielőtt kitört a háború 1568-ban. A hollandok felkelése 80 éven át tartott, végül Hollandia és a szövetséges tartományok kiűzték a spanyolokat. Belgium és Luxemburg spanyol uralom alatt maradtak. Napóleonnak a Brüsszel melletti Waterlooban elszenvedett veresége hozzájárult a Holland Egyesült Királyság kialakulásához, Belgiumnak és Luxemburgnak Hollandiával való összeolvadásához. De a katolikus belgák felkelést robbantottak ki, és 1830-ban kivívták függetlenségüket.
Belgium semleges politikája ellenére a németek 1914-ben és 1940-ben megszállták az országot. III. Leopold király kérdéses kapitulációja a németek előtt 1950-ben lemondását eredményezte fia, Baudouin javára, kinek népszerű uralkodása 1993-ban ért véget halálával. A gyermektelen Baudouin királyt bátyja, a jelenlegi II. Albert király követte a trónon.
A háború utáni Belgiumot egy olyan gazdasági fellendülés jellemezte, amely később hozzájárult az Európai Közösség (EGK) és az Észak Atlanti Szerződés (NATO) főhadiszállásaivá történő kinevezéséhez. A mai Belgium a diplomaták hatalmas seregének birodalma. Miközben az ország első számú városát erőteljesen felfejlesztették, hogy méltó lehessen Európához, maguk a belgák hagyományőrzők maradtak.
Ünnepek, rendezvények
A hagyományos egyházi ünnepeken kívül legfőképpen a július és az augusztus bővelkedik programokban. Július első keddjén tartják a színpompás felvonulást, az Ommegangot, ahol régi történelmi kosztümökben vonulnak fel az ünneplők. Július 21. a Nemzeti Ünnep és ekkor kezdődik az egy hónapig tartó Brüsszeli Vásár is.
Sportolási lehetőségek
Az Ardennek lejtői a sportolni vágyóknak kedveznek. A kalandturizmus kedvelői számára elsőrangú helyszín. Télen lehet síelni, nyáron kerékpározni, túrázni, hegyet mászni, raftingolni, kajakozni.
Főbb látnivalók
- Brüsszelt kettős fővárosnak szokás nevezni, mivel egyrészt Belgium központja, másrészt pedig az Európai Unió központi szervei is itt találhatók. A város szíve, a Grand Place, Európa legszebb tere. Ezen a téren találhatók a múzeumok és a belga építészet gyöngyszemei. Itt tekinthető meg a híres Pisilő Fiú szobra, a Régi Korok Művészetének Múzeuma, valamint a Modern Művészetek Múzeuma is. Brüsszel gasztronómiai központja a Rue des Bouchers, ezen az úton a turista ízletes rákokat, halakat, kagylókat és egyéb tengeri herkentyűket kóstolhat meg.
- Antwerpen világhírű kikötőjéről, gyémántcsiszoló negyedéről és a híres festőről, Rubens-ről ismert. Itt található Belgium legnagyobb gótikus temploma, az Onze-Lieve-Vrouwe székesegyház. Érdemes felkeresni Rubens szülőházát, a Szépművészeti Múzeumot és az Állatkertet.
- Brugge a középkori Európa gyönyörűen megőrzött élő múzeuma. Világszerte ismert a Piactér és a Vár. A Groeninge Múzeum vérfagyasztó és sokkoló látványát a turisták a Stadhuis csodás festményei között vezethetik le.
További érdekességek és hasznos információk: Belgium - Útikritika