A ritka természeti szépségek: a gleccserek, gyors folyók, tiszta, mély tavak, és a sziszegő gejzírek országa. Találhatunk itt érintetlen erdőségeket, hosszú, elhagyatott partokat, amelyeket változatos élővilág színesít. Számos érdekes szabadtéri sportnak hódolhatnak a kalandvágyók: túrázás, síelés, raftingolás, bungee-jumping. Együtt úszhatunk a delfinekkel, újszülött bárányokkal játszhatunk, nézhetünk bálnákat is. Ez a terület a maori és az európai kultúra olvasztótégelye, mely szerencsés ötvözete lett a segítőkész és rendkívül barátságos embereknek.
Népesség: 3 819 762 f?
Kiterjedés: 268 680 km2
Főváros: Wellington
Lakosság: fehér (78%), maori (10%), polinéz, kínai, indiai
Hivatalos nyelv: angol.
Vallás: protestáns (63%), római katolikus (15%).
Időeltolódás: +11 óra.
Pénznem: új-zélandi dollár. 1 NZD = 100 cent. A legfontosabb valutákat általában mindenhol váltják, az utazási csekkeket és a nemzetközi hitelkártyákat általában elfogadják. A belföldi és külföldi fizetőeszközök be- és kivitele nem korlátozott. 10 000 NZD vagy ennek megfelelő külföldi valuta felett bevallási kötelezettség van.
Vízum: vízum nem szükséges. Az útlevélnek a hazautazástól számított további 3 hónapig érvényesnek kell lennie.
Kilépési illeték: 20 NZD-t kell fizetni az ország elhagyásakor a repülőtéren.
Egészségügyi előírások: kötelező védőoltás nincs. Mindennemű nyers élelmiszer, mezőgazdasági termék országba való bevitele tilos. Csak palackozott víz fogyasztása javasolt.
Időjárás: trópusi - óceáni. Esős időszak novembertől márciusig.
Fekvésének köszönhetően a nyugati szél a domináns, a könnyű nyári szellőtől a háztetőket szaggató orkánig. A Déli-szigeten a Déli-Alpok vízválasztó hegységként működik, a tőle keletre fekvő területek szárazak, a nyugatiak erősen csapadékosak. Az északi szigeten a délitől eltérő geológiai jellemzők miatt nem állítható fel ilyen szabály. Klímája inkább óceáni, mint kontinentális, az északi részeken trópusi jellemzőkkel.
Közlekedés: balra tarts (jobb kormányos autók).
A látogatók többsége repülővel érkezik. Három nemzetközi repülőtéren landolhatunk: Auckland, Wellington és Christchurch.
Az ország két belföldi légitársasága az Air New-Zealand és az Ansett New-Zealand. Ezenkívül néhány kisebb légitársaság is indít járatokat, így az ország minden pontját elérhetjük repülővel.
A buszhálózat is kiterjedt. Az Északi-szigeten működő két legfontosabb vállalat az InterCity és Newmans, délen szintén az InterCity és a Cook Landline. A járatok rendszeresek, de sajnos gyakran lassúak és drágák. Jó ötlet kisebb busztársaságokat választani.
Kevés a vasútpálya, így a mozgástér is kicsi, amit a vasút biztosít. Ha van rá lehetőségünk, hogy célpontunkat vonattal közelítsük meg, érdemes ezt választani, hiszen a jegy olcsóbb is lehet, mint a busz, a vonatok pedig gyorsak és kényelmesek.
Az autóbérlés nem túl drága, az úthálózat kitűnő (a bal oldalon vezetnek). A motorbiciklik, lakóautók kölcsönzése is népszerű, gazdaságos. A kerékpárosok paradicsomának is nevezik.
Számos helyen verhetünk sátrat, vagy találhatunk olcsóbb szállást.
Történelem:
Az első európaiak egy holland hajóról pillantották meg az Északi-sziget partjait. Mit sem sejtve partra is szállt egy csónaknyi tengerész. De pechjük volt, ugyanis ők lettek az aznapi vacsora a helyi bennszülöttek asztalán. Ez a húsba vágó kaland egy időre elbátortalanította az európai hajósokat. James Cook kapitány volt a következő, aki immár angol zászló alatt kikötött a szigeten és rögtön angol felségterületnek is nyilvánította azt. A sziget csak lassan népesült be. Részben azért, mert nagyon távol volt Európától, részben, mert az angolok el voltak foglalva Ausztráliával. A szigeteken élő maorik kezdetben ellenségesen fogadták a "betolakodókat", de aztán megbarátkoztak velük. 1836-ban érkezett egy James Busby nevű brit alattvaló, aki azt a feladatot kapta királyától, hogy próbálja meg kolóniává szervezni a területet. Az új gyarmat egészen addig nem került reflektorfénybe, míg egy vállalkozó kedvű francia partra nem szállt és azt nem ígérte a maoriknak, hogy megvédi őket a betolakodó angoloktól. Ez persze nem tetszett franciahon ősellenségének, Angliának, ezért 1840-ben egy Hobson nevű kapitányt küldtek és kinevezték ?t az új föld kormányzójának. Hobsonnak először azonban ki kellett egyeznie a maorikkal. Busby-t kérte meg a közvetítő szerepre. Ezzel el is érkeztünk a Waitangi szerződéshez. Ebben a szerződésben Anglia biztosította a bennszülötteket a védelemről, cserébe viszont kötelezte őket földjeik egy részének eladására. A szerződést kétnapi vita után elfogadták, ám a maorik, úgy tűnik, máig nem egységesek a szerződést illetően. Érdekesség, hogy a maoriknak nem volt írott nyelvük, ebből kifolyólag az angolok írták le úgy, ahogy azt hallották.
Az angolok szép lassan benépesítették a szigeteket, pontosabban igazából a birkáik tették ezt. Új-Zéland 1947-ben vált teljesen függetlenné az angol oroszlántól. Ma az egyetlen kapcsolódási pont az Egyesült Királysággal a Főkormányzó kinevezésében van. Ez a pozíció kb. az államelnöki posztnak felel meg, tehát inkább reprezentatív jellegű. A szabadon választott új-zélandi miniszterelnök tesz javaslatot a főkormányzó személyére és az angol uralkodónak jóvá kell azt hagynia.Ettől függetlenül az angol királynő képe látható minden helyi pénzen, csupán megszokásból.
Elektromosság: 240 V. A konnektorok típusa a magyarországitól eltérő. Átalakító szükséges.
Ünnepek, rendezvények:
Waitangi Nap (febr.6.). A Summer City Programme kulturális eseménysorozat január és február között Wellingtonban kerül megrendezésre. A Marlborough Food and Wine Festival-t Blenheim-ben február második hetében tartják. A Nemzetközi Művészeti Fesztivált minden páros év februárjában rendezik meg Wellingtonban, ami egy teljes hónapig tart.
Sportolási lehetőségek:
Az extrémsportok kedvelői jobb helyre nem is utazhatnának. Kis ízelítő a lehetőségekből: bungee jumping, ejtőerny?zés, hegyi biciklitúrák, síelés, lovaglás, sziklamászás, rafting, kenuzás, kajakozás, szörfözés, búvárkodás. Több ezer kilométeres jelzett túraútvonalak is várnak ránk.
Főbb látnivalók:
- Wellington
Az ország fővárosa. Az Északi-sziget déli csücskében, egy védett öbölben található. Élettel teli, pezsgő város, kulturális és művészeti fesztiválok sora követi egymást. Említésre méltó épületek: Beehive, a régi Parlament, a Nemzeti Könyvtár és a Katherine Mansfield Memorials. Találunk itt ezen kívül múzeumot, állatkertet és történelmi látnivalókat is.
- Auckland
Új-Zéland legnagyobb városa, 1 002 000 lakóval. Látnivalók: Auckland Múzeum, amely a maori emlékek gazdag tárháza, valamint a Kelly Tarlton's Underwater World & Antarctic Encounter.
- Otago
A területnek három fontos pontja van. Qeenstown, amely a Wakatipu-tó csücskében egy gleccservölgyben található, izgalmas lehetőségekkel várja a hátborzongató sportok szerelmeseit. A Fiordland Nemzeti Park ösvényeivel biztosít túrázásra alkalmas területet, az Otago-félsziget pedig az ökoturizmus egyik fellegvára, nagy kiterjedésű vadonjaival.
- Northland
A maori és a pakeha kultúra bölcsője, és az első bálnavadász település is egyben. Számos érdekes múzeumot, káprázatosan világos partokat, és színes víz alatti élővilágot is megcsodálhatunk itt.
További érdekességek és hasznos információk:
Új Zéland - Útikritika