Dél-Amerika szíve, ahol a büszke Andok fülledt dzsungelbe merül. Talán Bolívia Dél-Amerika egyik legszegényebb országa, de a kulturális gazdagsága, és a mérhetetlenül különböző és sokszínű amazon és andokbeli tájai, és a rejtélyes ősi civilizációk maradványa teszi a vidéket élményekben és lehetőségekben gazdag és izgalmas hellyé, ha az ember többre vágyik, mint csupán képeslapok begyűjtésére. Ezt a tengerparttól elzárt országot sokszor Tibethez hasonlítják, miszerint Bolívia fekszik a legmagasabb helyen és ez az ország a legelzártabb a latin-amerikai térségben. A kontinensen ugyancsak Bolívia mondhatja el magáról, hogy a bennszülöttek jelenléte és hatása itt érezhető a legjobban, mivel a lakosság több, mint 50%-a máig hű a hagyományokhoz és az ősi hitéhez.
Országnév: Bolíviai Köztársaság
Főváros: La Paz
Kiterjedés: 1 098 581 km2
Népesség: kb 9 millió fő
Lakosság: indián (55%), ebből kecsua (30%) ajmara (25%), mesztic (30%), (15%) kreol és fehér
Hivatalos nyelv: spanyol
Időeltolódás: - 5 óra
Vallás: 92,5 % római katolikus, 4,5 % protestáns, 2,5 % zsidó
Éghajlat, időjárás: A trópusi éghajlati övben fekszik, de a tengerszint feletti magasság fontos tényező az időjárás alakulásában. A magasan fekvő területeken gyakori a fagy. Általánosan érvényes az ország egészére, hogy az igen erős UV sugárzás miatt sötét napszemüveg és magas fényvédő faktorú krémek, valamint kalap használata még viszonylag hűvös, borús idő esetén is nagyon ajánlott. A hegyvidéken a nyári hónapokban is éjszakára nagyon lehűlhet az idő. A magasan fekvő vidékre (pl. La Paz, Titicaca tó, Salar Uyuni, Oruro, Potosí) látogatók a magassági betegség leküzdése érdekében az érkezés első napjára semmiképpen se tervezzenek kirándulást, ajánlott a napot nyugodt pihenéssel tölteni, könnyű ételeket és kokateát fogyasztani, - ezt a helyi hotelok is ajánlják - illetve súlyos tünetek esetén javallott az ún. soroche tabletta szedése. Figyelem: túrázás, országon belüli közúton való utazás esetén mindig legyen nálunk több liter ivóvíz!
Vízum: vízum nem szükséges a 90 napot meg nem haladó tartózkodás esetére, csak érvényes útlevél.
Pénznem: bolíviai boliviano (BOB), váltópénz: centavo
Közlekedés: A szabados vezetési stílus, valamint a hegyvidéki utak jóval fokozottabb figyelmet igényelnek az európai autóstól, ezért hosszabb út esetén gyakori pihenők megtétele javasolt. A biztonsági öv használata még városban és a hátsó ülésen is erősen ajánlott. Figyelem: gyakorta számítani lehet "szórakozott" gyalogosokra, biciklisekre és mozgóárusokra, akik körülnézés nélkül lépnek le a járdáról, és a szabályosan haladó járműveknek szó szerint nekiütköznének, ha a vezető nem kerüli ki őket.
Látnivalók:
Az Altiplanón, nem messze a Titicaca-tótól láthatók az Ajmará Birodalom egykori központjának, Tiahuanaconak a romjai. Tiahuanaco három övezetre tagolódik: Calasasaya, paloták és templomok maradványaival, szobrokkal és a híres Nap-kapuval; Acapana, egy 15 m magas földpiramis; Puma-puntu, az a Puma-kapu. A gyarmati időszakból származó egyházi és világi épületek sok helyütt láthatók. Ezek a késő reneszánsztól az érett barokkig terjedő stílusokban épültek. Középkategóriájú, vagy igen szerény szállodák a nagyobb városokban találhatók, luxusszállók csak La Pazban és Santa Cruzban akadnak.
Egészségügy: Hagynak kívánnivalót maguk után, de az állapotok nem kritikusak. Kellő elővigyázatosság esetén nincs ok komoly aggodalomra. Védőoltásokat nem írnak elő, de sárgaláz oltás és malária elleni gyógyszer előzetes szedése az őserdei túrára indulóknak szükséges. Általános elővigyázatosságból más (a tífusz, tetanusz, agyhártyagyulladás, Hepatitis A és B elleni oltások) is szóba jöhet, hazai felvételük előtt célszerű az ANTSZ véleményét kikérni. Madárinfluenza a dél-amerikai kontinensen még nem fordult elő. Baleset vagy súlyosabb betegség esetén elsősorban a magánklinikák igénybevétele ajánlott. Enyhébb lefolyású betegségre - ha nem kívánunk orvoshoz fordulni -, a helyi gyógyszertárakban (ezek éjjel-nappal nyitva vannak, is szinte minden utcasarkon van egy) vény nélkül is kaphatók gyógyszerek. Nemzetközi biztosítás megléte mindenképpen javasolt. Célszerű rákérdezni az adott biztosítónál, hogy van-e bolíviai biztosítópartnere, ugyanis ennek hiányában egy esetleges orvosi kezelés alkalmával a bolíviai egészségügyi intézmény addig nem látja el a beteget, amíg annak költsége nincs kifizetve. Egészségügyi egyezmény nincs a két ország között.
Elektromosság: 220 V, 230 V, egyes helyeken 115 V
További érdekességek és hasznos információk: Bolívia - Útikritika