A történelmi emlékek gazdagsága, a kedvező árszínvonal és a könnyű megközelíthetőség jellemzi északi szomszédainkat. Prágán és Karlovy Vary-n kívül is számtalan látnivalóval büszkélkedhet az ország.
Országnév : Cseh Köztársaság
Népesség : 10 326 000 f?
Kiterjedés : 78 864 km2
Főváros : Prága
Lakosság : cseh (81,2%), morva (13,2%), szlovák (3,1%), lengyel (0,6%), német (0,5%), sziléziai (0,4%), cigány (0,3%), magyar (0,2%), egyéb (0,5%).
Hivatalos nyelv : cseh.
Vallás : római katolikus.
Időeltolódás : nincs.
Pénznem : cseh korona. 1 CZK = 100 heller. Nemzetközi hitelkártyák hotelekben és éttermekben általában elfogadottak. A külföldi fizetőeszközök be- és kivitele nem korlátozott.
Vízum : vízum nem szükséges. Az útlevélnek a hazautazástól számított további 3 hónapig érvényesnek kell lennie.
Egészségügyi előírások : kötelező védőoltás nincs.
Időjárás : kontinentális.
Az ország nagy részére a nedves kontinentális éghajlat jellemző. A nyár meleg, gyakoriak a nyári záporok. A tél csapadékos és hideg. Legmelegebb hónap a július, leghidegebb a január. Decembertől februárig a hőmérséklet fagypont alá süllyed még az alföldeken is, a hegyekben pedig kifejezetten zord az idő. Nincs száraz évszak. A hosszú, forró nyáron jellemzőek a záporok, zivatarok, a tél 40-100 hóeséses nappal jár (hegyekben 130), valamint az alföldeken köddel.
Étkezés :
A tipikus prágai vagy tipikus cseh étel a knédli sült hússal és savanyú káposztával - és persze az elmaradhatatlan sörrel. Knédli van többféle is: a klasszikusnak számító zsemlyés - apróra vágott zsemlyét tesznek a tésztájába, a krumplis - a legközkedveltebb, továbbá a füstölt apróra vágott sertéshúst tartalmazó. A desszertek közül sok helyen kínálják a gyümölcsös knédlit, ami nem más, mint a szilvás vagy sárgabarackos gombóc cseh megfelelője, nem cukros zsemlyemorzsába görgetik, mint Magyarországon sok helyütt, hanem túróval és porcukorral szórva szolgálják fel. Az almás rétes ugyanolyan közkedvelt, mint Magyarországon. A cseh konyha sok lisztet használ, a levesek is sűrű levesek, viszont ha a legfinomabbat akarjuk megkóstolni válasszuk a Kulajdát, a vumavai savanyú gombalevest, sok gombával.
Sör - Csehországban az egy főre eső évi sörfogyasztás eléri a 157 litert, és ebben a csehek világelsők.
Közlekedés :
Prágában három metróvonal hivatott megoldani a tömegközlekedés legszámottevőbb részét. A villamosok, autóbuszok is hozzájárulnak ennek megoldásához. A Petoin-hegyre közlekedő fogaskerekű is ide tartozik.
Elektromosság : 220 V.
Ünnepek, rendezvények :
Január 1. - Újév, a független Cseh Köztársaság megalakulása.
Húsvét
Július 5. - A szláv apostolok Szent Ciril és Metód
Július 6. - Husz János /1415/
Szeptember 28. - Szent Vencel
December 24. - Karácsony
Sportolási lehetőségek :
A hegyek ideális lehetőséget biztosítanak a túrázás és a hegymászás szerelmeseinek. Csónakázásra is van mód a Sazava folyóban. A síelés népszerű és aránylag olcsó itt.
Főbb látnivalók :
- Prága
Prága elsődleges vonzereje sajátos arculata. A belváros maga 900 év építészetét bemutató múzeum- román, gótikus, reneszánsz, barokk stílusú épületeivel-, melyeken nem fedezhetők fel a XX. század nyomai. A történelmi városrész négy kisebb részegysége: az Óváros, az Újváros, a Kisoldal, és a Vár. A belvárosi utcahálózat központja a Staromestske nám estí (Óvárosi tér). A teret gótikus házak, reneszánsz, barokk paloták, csodás templomok szegélyezik. Az Óvárost délről és keletről a tőle nagyobb Újváros fogja körül. Eredete a középkorra nyúlik vissza. Itt főként kávézók, múzeumok, üzletek találhatók. Prága fontos szórakoztató központ is.
- Karlovy Vary
Meleg gyógyforrásaival világhírű fürdőhely. 12 hasznosított (a város ui. több mint 83 forrással dicsekedhet) melegvizű forrásában 40 féle kémiai anyag található, melyeket gyógyászati célokra használnak. A városban Viktória korabeli a légkör. Elegáns oszlopsorok és körutak egészítik ki a rengeteg békés sétálóutcát és parkot.
- Marienbad
Az itteni - egyébként a 16. századtól ismert és a 17. századtól rendszeresen felhasznált - gyógyforrások vizei elsősorban a vesebántalmakat, anyagcsere-zavarokat, bőrbetegségeket és a légutak megbetegedéseit enyhítik, illetve gyógyítják. A gyógyvizek tömeges felhasználására azonban csak a 19. század legelejétől nyílt lehetőség, amikor felépültek az első, pácienseket szolgáló faházak, Dr. J.J. Nehr-nek és a teplá-i kolostor főapátjának K. K. Reitenbergernek ösztönzésére. A Marienbad, azaz Máriafürdő nevet a fürdőhely 1812-től viseli, és egy Mária-kép volt hozzá az inspiráció, mely egy 1755-ben felfedezett kénes tartalmú forrás közelében állt. Marienbádtól csupán 4 km-re található Teplá kolostora a hasonló nevű folyó mellett.
- Krivoklat
Természeti szépségekben gazdag út vezet Krivoklatba. A Vár a 13. században épült királyi vadász szálláshelynek. Találunk itt egy késő gótikus kápolnát, börtönt és kínzókamrát is. A vadászat megszűnt, a terület védett. Túrázók figyelmébe ajánljuk azt a 18 km-es túraútvonalat, ennek mentén láthatjuk Nezabudice Sziklát, Nezabudice falut, és Tyrov-ot, a 13. századból származó francia stílusú várat.
- Kutna Hora
1996 óta a világörökség része. Valamikor - Prága után - Bohémia második legfontosabb városa volt. Ennek oka, hogy a város alatt gazdag ezüstbányát fedeztek fel. Találunk itt kávézókat, katedrálisokat, s nem csoda, ha magunkban Prágával hasonlítjuk össze. Festői szépségében vetekszik Prágával, de lakói barátságosabbak, árai pedig alacsonyabbak. A történelmi központ kis területre koncentrálódik, gyalogosan bejárható. A gótikus Nagyboldogasszony Templom, a Szt. Barbara Katedrális a város legszebb épületei. Kutna Hora bányászata iránt érdeklődők ellátogathatnak a bányász múzeumba is.
További érdekességek és hasznos információk:
Csehország - Útikritika
Cesky Krumlov - Útikritika
Prága - Útikritika