Út típusa: | Körutazás |
Kiutazás: | Repülő |
Ellátás: | reggeli |
Turnusok: | 12 nap / 11 éjszaka |
Utazás azonosítója: | 202182 |
Tádzsikisztán körutazás – Miért éppen ide?
A megadott árak 1 USD = 410 HUF árfolyamig érvényesek!
A részvételi díj minimum 14 fő esetén érvényes. 12 fő részvétele esetén felár fizetendő.
Tervezett menetrend:
03AUG BUD IST 08:55 – 12:15
03AUG IST DYU 18:15 – 00:55 +1
14AUG DYU IST 02:55 – 06:20
14AUG IST BUD 11:55 – 13:00
1.nap Budapest > Dusanbe
Indulás menetrendszerinti járattal Budapestről isztambuli átszállással Dusanbéba,
érkezés éjfél körül. Transzfer a szállodába.
Szállás: Dusanbe (2 éj)
2.nap Dusanbe
Egész napos színes városnézés Dusanbéban, Tádzsikisztán fővárosában: reggel meglátogatjuk Tádzsikisztán Nemzeti Múzeumát, ahol fantasztikus régészeti kollekciót tekintünk meg a neolitikumtól kezdve óperzsa, hellenisztikus, kusán korszakokon át az iszlám periódusig., Ezután dusanbei városnéző túránk során megtekintjük a Rúdakí parkot, kívülről a Nemzeti Könyvtárat, Tádzsikisztán parlamentjét, a Külügyminisztériumot és más kormányzati épületeket. Megállunk a Számáni téren is, ahol megnézzük Iszmá’íl Számání a jeles 9-10. századi közép-ázsiai fejedelem, ’az első tádzsik’ emlékművét. Emellett sétát teszünk a világ negyedik legmagasabb zászlórúdjánál (165 méter magas), amelyen egy hétszáz kg súlyú hatalmas tádzsik zászló leng. Végül megnézzük a Függetlenség Tornyot valamint egy hagyományos dusanbei tádzsik bazárt is a maga színes közép-ázsiai forgatagával és megannyi finomságával.
Szállás Dusanbe
3.nap Dusanbe > Tavidara > Qal'ai-i-Khumb
Reggel hegyi úton Qal’ai-i Khumb kisvárosa felé hajtunk Dél-Tádzsikisztánba. a Nyugati-Pamír festői völgyein és szorosaim keresztül vezet utunk, ahol áthaladunk a Kháburubát hágón (tengerszint feletti magasság 3252 méter). Érintjük Tavildara vidékét, utazás a Darváz és a Rast hegyvidékek vonulatai között a Khingáb folyó mentén, melyek Közép-Tádzsikisztán legszebb részei a Pamír hegységben. Útközben számos megálló lesz, ahol helyiekkel, vendégszerető tádzsikokkal találkozunk, több alkalommal meg fogunk pihenni és fotózni a hegyet és a folyókat. Ez az utazás sok kincset tartogat az egzotikumok szerelmeseinek, akik a pamíri kis kelet-iráni népek etnikai és kulturális sokszínűségére kíváncsiak. Utunkat a hegyekből kiérve a tádzsik-afgán határon folyó Pandzs folyó mentén folytatjuk, ahol ismét csodás táj fogad bennünket, este Qal’ai-i Khumbba érkezünk. A Pandzs az Amu-darja, Közép-Ázsia legnagyobb folyójának egyik ága a Vakhs mellett és a két folyó egyesülésével születik meg a tulajdonképpen Amu-darja. Qal’ai-i Khumb egykor jelentős megálló volt a Pandzs völgyében, és a 16-19. században egy helyi fejedelemség központja.
Szállás: Qala-i Khumb (1 éj)
4.nap Qala-i Khumb > Rusán > Bartang-völgy > Dzsizeu (Jizev)
A Qal’ai-i Khumb és Rusán közötti útvonal Tádzsikisztán legcsodálatosabb és legtávolabbi régióján keresztül vezeti át az utazót, lélegzetelállító természeti szépséget és egyedülálló kulturális élményeket kínálva. A Pandzs folyó völgyét zord sziklák, teraszos mezők és hagyományos falvak jellemzik, amelyek bepillantást nyújtanak a helyi közösségek mindennapi életébe. Ez az útvonal a híres Pamír főút, egy szovjet időszakba épült magaslati út része, amely átszeli a Pamír-hegységet. Amint elérjük Rusánt, lekanyarodunk a Bartang-völgybe, amely a Nyugati-Pamír egyik legvadabb és leghangulatosabb völgye. Még maguk a pamíriak is a Bartang-völgyet tartják szülőföldjük talán legautentikusabb régiójának. Kirándulást teszünk kocsijainkkal a Dzsizeu-völgy csomópontjához, és onnan körülbelül 2-3 órás gyalogtúrát teszünk Dzsizeu falvába. Este egy igazi pamíri tradicionális házban töltjük az éjszakát, és megismerkedhetünk a helyiek hegyvidéki életével.
Szállás: Dzsizeu (1 éj)
5.nap Dzsizeu (Jizev) > Khorog
Reggel visszasétálunk, és folytatjuk utunkat Khorog felé, gyönyörködve a szemközti afganisztáni falvak és a partvidék kilátásában. Khorog Hegyi-Badakhsán Autonóm Tartomány központja, festői helyen található a tádzsik-afgán határon, ahol mindössze harmincezren laknak. Khorog eredetileg orosz cári katonai bázis volt a 19. század végén, amelyet négy oldalról sziklás hegyek vesznek körül. A város három folyó találkozásánál épült, ahol a Sákhdárá és a Gund folyók a Pandzs folyóba, az Amu-darja előfolyójába ömlenek. Khorog lakossága ellentétben a szunnita tádzsikokkal hetes síita pamíri iszmá’ilitákból áll, akik közel ezer éve a élnek a Pamír elzárt völgyeiben. A Pamír-hegység a világ legmagasabban lakott területe a tibeti Himalája után. Délután szabadidős séta keretében felfedezzük Khorog apró városának érdekességeit. Meglátogatjuk az Aga Khán parkot, egy hagyományos pamíri ajándékokat árusító üzletet, a khorogi helyi piacot és kívülről megtekintjük a khorogi Iszmá’ilita Központot, az ott található hagyományos pamíri építészeti hagyományokat felidéző Dzsamá’atkhánát (hetes síita iszmá’ilita imaházat).
Szállás: Khorog (1 éj)
6.nap Khorog > Iszkasim > Langar
Másnap reggel folytatjuk kalandjainkat és keleti irányba utazunk a Vákhán-völgy felé. A Vákhán-völgy (vagy Vákhán folyosó) a 19. században ütközőzónaként szolgált a cári Oroszország és a Brit Birodalom között. A Vákhán folyosó Ázsia szívében található a Pamír és a Hindukus között, a tádzsik oldalról nemcsak Afganisztánt, hanem a mögötte fekvő Pakisztánt is látni fogjuk. Hófödte fenséges hegyek, tavak és folyók tiszta kék vize csörgedezik ott, széles völgyek és olykor száraz sivatagok szegélyezik. Az emberek több száz éve a világ e legmagasabb hegyeit a világ tetejeként emlegették, melyet mi is hamarosan megértünk. Útközben megállunk a 3. századi Kákh-Kákhá ( ’Paloták palotája’ vagy másnéven Sahrisztán) erődnél. Innen lenyűgöző kilátás nyílik a Vákhán folyosó afgán oldalára. Ha tovább haladunk Vákhán felé, egy kitérőt teszünk felfelé, hogy meglátogassuk a Jamcsún erődöt, és lejjebb, a domboldalon található a Bibi Fatima hőforrást. Jamg faluban pedig meglátogatjuk a szúfi misztikus Mubárak Qadam rekonstruált házát, aki 1910-ben hunyt el. A ház közelében van egy lyukas kőoszlop, amelyet régen időszámításhoz használtak. Egy másik megállónk időnktől függően Vrang faluban lesz. A faluban áll egy buddhista sztúpa, amely a késő ókorból, a Kr. u. 4-7. századból származik.
Szállás: Langar (1 éj)
7.nap Langar > Bulunkul > Murgháb
Reggel a Khárgus (Nyúl) – völgyben folytatjuk az utat. Útközben áthaladunk a tengerszint felett 4344 méter magasan fekvő Khárgus (Nyúl)-hágón. A közelben található a Pamír egyik legszebb tava, a Bulunkul, amely 3700 méteres tengerszint feletti magasságban terül el, és a Murgháb régióban található. A bulunkuli víz színe a napfényben leheletfinom lila és kékes tónusban pompázik és rengeteg halfaj él benne. A helyiek jakot is tenyésztenek ebben a régióban, amelyet olykor lehet látni az út mentén, a jak egyedülálló háziállat, tápláló a teje, a húsa, de emellett teherhordó állatként is igen hasznos, a jak jelenléte a régióban a magashegységi éghajlat jele. Délután a legendás Pamír főút mentén Murghábba utazunk.
Szállás: Murgháb (2 éj)
8.nap Murgháb > Karakul > Murgháb
Közvetlenül a Pamír főút autópályája mellett található a világoskék tónusokban pompázó Karakul-tó tengerszint felett 3815 méter magasságban, melynek neve többféle török nyelven is fekete tavat jelent. A tóhoz vezető úton haladva átkelünk a szintén török nevű 4655 méter magasan fekvő Ak Baital-hágón (4 655 m). A Karakul a világ egyik legmagasabb hegyi tava, a tibeti és a Titicaca tavakat leszámítva. A tó egy meteoritkráterben található, mocsaras és nedves rétek és lápok veszik körül, gazdag növény- és állatvilággal, valamint számos endemikus fajjal. Az áradás, az olvadó örök fagy és a betemetett jégtakarók kis dombokkal, valamint sokféle kis patakokkal és vízfolyásokkal formálják a tájat 3500 és 4000 méterrel a tengerszint felett. A gazdag növénytakaróval borított réteken vadon élő és háziasított állatok legelnek. Délután egy rövid túrát teszünk a Karakul-tó körül, majd pedig visszautazunk Murghábba.
Szállás: Murgháb
9.nap Murgháb > Khorog
Reggel visszautazunk a Pamír főút mentén Khorogba.. Ezt a hegyi szakaszt Tibet országútja után a második legmagasabb hegyi útként tartják számon. Az út káprázatos hegyvidéket szel keresztül, és több mint 4000 méteres tengerszint feletti magasságon halad át. Útközben átutazunk a 4271 méter magas Koitezak-hágón. A világ ezen szegletének szinte megközelíthetetlen tája és sziklás hegyei biztonságos menedéket adtak a vadon élő állatok egyedülálló sokféleségének. A vadon élő emlősök leggyakoribb fajai közé tartozik a turkesztáni patkány, a tigrismacska, a barnamedve, a borz, a róka, a szürke és a vörös farkas. Itt, ezen a vidéken él egy virágzó Marco Polo juhállomány is, mely a világ legmagasabban élő nagytestű emlősállata és amely egyben az argali juhok alfajai közül a legnagyobb testűnek számít jellegzetes, hosszú csavart szarvával, amely elérheti a 140-190 centiméter hosszúságot is, és ez a terület az otthona az amúgy veszélyeztetett pamíri hópárducnak is. Érkezéstől függően szabadprogram és séta Khorog belvárosában, (ha időnk engedi megtekintjük a khorogi botanikus kertet, mely a világon a legmagasabban, több mint háromezer méter tengerszint felett fekvő növénygyűjtemény).
Szállás: Khorog (1 éj)
10.nap Khorog > Qala-i Khumb
A Himalája után a Pamír a világ legmagasabban fekvő emberek által lakott hegysége, egyben az eurázsiai fiatal gyűrt lánchegységek egyik legfontosabb része. Reggel Khorogból visszafordulunk és visszautazunk Qala-i Khumbba, miközben folyamatosan az afgán határ mellett utazunk a Pandzs folyó völgyében. A Pamíron áthaladva a turistáknak ritka lehetőségük nyílik nemcsak a szűz természet szépségében gyönyörködni, hanem többet megtudni a kis pamíri kelet-iráni népek néprajzáról, történelméről és életéről is. Útközben megállunk a kis falvakban, teaházakban. A települések a Pandzs folyó két partján találhatók keskeny hegyi völgyekben. A folyó másik oldalán sziklás afgán falvakat és kerteket láthatunk. Qal’a-i Khumbba érkezve időtől függően rövid séta Qal’a-i Khumbban, időtől függően látogatás a helyi piacon vagy a város felett emelkedő késő ókori- kora középkori erődhöz mászunk fel (jó fizikum szükséges utóbbihoz).
Szállás: Qal’a-i Khumb (1 éj)
11.nap Qala-i Khumb > Kuláb > Dusanbe
Ma Kuláb városán keresztül visszatérünk Dusanbébe. A Dusanbe felé vezető út festői utazást kínál az utazóknak gyönyörű tájakon keresztül. Utunk Qal’a-i Khumb után egy ideig még továbbhaladva a Pandzs folyót követi, amely Tádzsikisztán és Afganisztán között természetes határt képez. A folyó völgyéből lélegzetelállító kilátás nyílik a zord Pamír-hegységre és a helyi gazdák által művelt teraszos mezőkre. A Pamír régiója évszázadok óta inspirálta a világ legnagyobb felfedezőit – Marco Polót, Xuan Zangot, Mirza Muhammad Haidart és másokat. A Pamírt meglátogatva sok utazó ezt az óriási hegyrendszert a kék-fehér hegyek óceánjának nevezte. Ezt követően átkelünk a Pamír hegységben fekvő Súrábád hágón (2267 méterrel tengerszint felett). Túránk következő megállója Kuláb (Kuljáb) lesz, a mai Tádzsikisztánt vezető elnök és családja szűkebb pátriája. Rövid megálló Kulábban. Ezután rövid megállót tartunk a Norak víztározónál és gátnál, amely az Amu-darja felső folyásánál, a Vakhs folyónál épült A tározót lenyűgöző hegyi kilátás veszi körül, és betekintést nyújt Tádzsikisztán vízenergia-infrastruktúrájába. Este Dusanbéba érkezünk.
Szállás: Dusanbe (1 éj)
12.nap Dusanbe > Budapest
Hajnali indulás a repülőtérre, utazás egy átszállással Budapestre, érkezés a kora délutáni órákban.
Dushanbe: Hotel Atlas****
https://www.booking.com/hotel/tj/atlas.hu.html?aid=356980&label=gog235jc-1FCAso3gFCBWF0bGFzSAlYA2hniAEBmAERuAEXyAEP2AEB6AEB-AEMiAIBqAIDuAKKybq7BsACAdICJGFhNjA1MTYxLTYwOTQtNDg3Ni04NmViLWZlZmU0NzEwZWNmONgCBuACAQ&sid=ce997cbebe962a96314e1813b3bfb551&dest_id=900052907&dest_type=city&dist=0&group_adults=2&group_children=0&hapos=1&hpos=1&no_rooms=1&req_adults=2&req_children=0&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sr_order=popularity&srepoch=1735304338&srpvid=8aa05b46a11d0151&type=total&ucfs=1&
Panjakent: Panjakent Plaza Hotel***
https://www.booking.com/hotel/tj/panjakent-plaza-3-panjakent.hu.html
Kalai Khum: Karon Palace Hotel****
http://karon-palace.com/
Dzsizeu (Jizev): magánszállás, helyi családoknál
Khorog: Lal Hotel***
https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g800367-d2291651-Reviews-Lal_Hotel-Khorog_Karotegin_Province.html
Langar és Murgháb: vendégházak
Felhívjuk az érdeklődők szíves figyelmét, hogy a hegyvidéki régióban az éjszakát a helybéliek házában töltjük! Ezek a házak nem turisták számára épültek, hanem a család otthona. Általában 2-3 fő alszik egy szobában, földre terített matracokon, a mellékhelyiségek pedig külön épületben találhatók a kertben. Az úgynevezett guest house-ok, azaz vendégházak már jobb komfortfokozattal rendelkeznek, ágyakkal és jellemzően saját fürdőszobával. Egyágyas elhelyezésre kizárólag a hotelek esetében van lehetőség!
Irodánk fenntartja a kategórián belüli szállodaváltoztatás jogát!
transzferek a körutazás során
elhelyezés 4* szállodákban/ vendégházban és magánháznál, reggelivel (lásd lejjebb a szállások menüpontnál!)
belépők a programban meghirdetett látnivalókhoz
helyi idegenvezető
ivóvíz a túra alatt
magyar nyelvű idegenvezető, csoportkísérő
nemzetközi repülőjegyek + illetékek kb. 420.000 Ft/fő
félpanziós ellátás 85.000 Ft/fő
GBAO engedély kb. 20.000 Ft/fő
útlemondási és utasbiztosítás
egyéni kiadások, borravaló..
Maldív-szigetek
Kenya, Masai mara vadrezervátum
Tanzánia, Arusha
Maldív-szigetek, Sun Aqua Vilu Reef Resort
Tanzánia, KIlimanjaro
Seychelle-szigetek, Grand'Anse Praslin
Tádzsikisztán, Dushanbe
Útazonosító: 202182
Tádzsikisztán, Dushanbe
Útazonosító: 202182